Gdzie sprawdzą się dachówki betonowe i ceramiczne?
Wybór odpowiedniej dachówki to jedna z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć w trakcie budowy domu. Od jej rodzaju może zależeć nie tylko ogólna estetyka obiektu, lecz także wagę, szczelność i odporność materiału na czynniki atmosferyczne. Wyjaśniamy, czym się różnią dwa, najpopularniejsze rodzaje dachówek stosowanych w Polsce.
Oba rodzaje dachówek są trwałe i podobne wizualnie
Jedynymi z najczęściej spotkanych pokryć dachowych są dachówki ceramiczne i betonowe. Oba produkty są podobne wizualnie i pozwalają na uzyskanie zbliżonego efektu. Są jednak między nimi różnice, które mogą sprawić, że w zależności od okoliczności oraz przede wszystkim stanu konstrukcji dachowej, jedna z nich będzie chętniej wybierana niż druga.
Dachówki betonowe, nazywane także cementowymi, są tańsze, lżejsze ale też niemalże dwukrotnie bardziej nasiąkliwe niż ceramiczne. Oznacza to, że po latach, pod wpływem opadów są bardziej podatne na przebarwienia i utratę pierwotnego koloru. Jeśli zastanawiasz się, czy taka dachówka sprawdzi się w przypadku remontu Twojego dachu w Lesznie, to zachęcamy do skontaktowania się z naszą firmą.
Dachówki ceramiczne są cięższe i bardziej wytrzymałe
Dachówki ceramiczne wykonane są z gliny i wypalane w wysokich temperaturach. Najczęściej spotykana jest dachówka w kolorze ciemnoczerwonym, jednak na rynku dostępne są także inne warianty kolorystyczne. Wybierać można także między modelami błyszczącymi oraz matowymi.
Podstawową zaletą dachówki ceramicznej jest znaczna wytrzymałość szacowana na około 100 lat. Rozmiar dachówki ceramicznej jest mniejszy niż dachówki betonowej, dlatego na dachu należy ułożyć więcej płytek. Przekłada się to na większy ciężar pokrywy dachowej, a to wymaga zastosowania mocniejszej więźby, co zdecydowanie podnosi koszty budowy domu.